Rzeszów

WARSZTATY IKONOPISARSKIE W RZESZOWIE

Celem warsztatów jest próba wejścia w kontekst ikony. Podczas kursu uczestnik poznaje historyczną technikę malarską, która przetrwała do dzisiaj dzięki sztuce ikony. Jest to tempera żółtkowa– jedna z najstarszych znanych technik malarskich. Tempera jajeczna to połączenie emulsji z żółtka jaja kurzego oraz suchych pigmentów mineralnych. Własnoręcznie wykonana farba i jej właściwe użycie pozwalają na osiągnięcie efektów niemożliwych w żadnej innej technice.

PROGRAM

Podczas kursu uczestnicy przechodzą wspólnie przez wszystkie etapy tworzenia ikony, rozpoczynając od przygotowania zaprawy i gruntowania drewnianego podobrazia, przez odręczny rysunek, aż do ostatnich pociągnięć pędzla i zabezpieczenie ikony werniksem. Oprócz umiejętności technologicznych, warsztaty pozwalają poznać zasady rysunku i kompozycji w ikonie. Zdobyte umiejętności mogą być pomocne również w innych dziedzinach sztuki: znajdą zastosowanie w malarstwie, rysunku a nawet rzeźbie.

Tematem kursu dla początkujących jest ikona Chrystusa – Pantokratora. To jedna z pierwszych autorskich ikon wykonanych przeze mnie. Jest to wizerunek opracowany na podstawie kilku ikon Chrystusa pochodzących z XV-XVI w. (Zobacz zdjęcia)

Pracę z farbami poprzedzamy serią ćwiczeń rysunkowych, aby przeanalizować kompozycję ikony. Każdy z uczestników samodzielnie wykonuje ikonę na przygotowanym wcześniej podobraziu. Pracujemy w niewielkiej grupie 6-7 osób.

INFORMACJE

Termin: 16 marca – 15 czerwca

Miejsce: prywatna pracownia VERAICON (Rzeszów, ul. Rejtana)

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu w czwartki w godzinach 17 – 20.

Każdy kurs obejmuje 42 godziny dydaktyczne [14 bloków zajęć po 3h]. Kurs dedykowany jest głównie dla osób początkujących, ale osoby już posiadające jakieś doświadczenie również są mile widziane!

Warsztaty prowadzone są przez Katarzynę Bieniasz (absolwentkę Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk – wydział Konserwacji Dzieł Sztuki oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego)

KOSZT KURSU to 2070 zł płatne co miesiąc w 3 ratach po 690 zł.

Dodatkowo przy zapisie obowiązuje wpłata bezzwrotnego zadatku – 200 zł.

W ramach kursu każdy uczestnik otrzyma materiały malarskie, a po zakończonych warsztatach zabiera je do domu wraz z gotową ikoną (jest to: komplet profesjonalnych pędzli, zestaw pigmentów, podobrazie drewniane, podstawowe artykuły kreślarskie i rysunkowe używane podczas zajęć). Taki niezbędnik ikonopisarza może służyć nawet kilka lat! Podczas zajęć zajmiemy się ikoną Chrystusa. Więcej o technice i prowadzonych przeze mnie warsztatach można znaleźć w zakładce WARSZTATY oraz TECHNIKA.

Aby dokonać zapisu należy wysłać wiadomość e-mail (veraicon.pracownia@gmail.com) zawierającą imię, nazwisko, numer telefonu oraz wykonać przelew w wys. 200 zł na konto:

03 1050 1562 1000 0097 1952 1941 VERAICON – Katarzyna Bieniasz

W tytule proszę wpisać  “WARSZTATY 2023″

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do bezpośredniego kontaktu: tel: 782 664 591 email: veraicon.pracownia@gmail.com

Aktualne terminy i szczegółowe informacje dostępne w zakładce zapisy na warsztaty

Zapraszam!