Rzeszów

WARSZTATY IKONOPISARSKIE W RZESZOWIE

Celem warsztatów jest próba wejścia w kontekst ikony. Podczas kursu uczestnik poznaje historyczną technikę malarską, która przetrwała do dzisiaj dzięki sztuce ikony. Jest to tempera żółtkowa– jedna z najstarszych znanych technik malarskich. Tempera jajeczna to połączenie emulsji z żółtka jaja kurzego oraz suchych pigmentów mineralnych. Własnoręcznie wykonana farba i jej właściwe użycie pozwalają na osiągnięcie efektów niemożliwych w żadnej innej technice.

PROGRAM

Podczas kursu uczestnicy przechodzą wspólnie przez wszystkie etapy tworzenia ikony, rozpoczynając od przygotowania zaprawy i gruntowania drewnianego podobrazia, przez odręczny rysunek, aż do ostatnich pociągnięć pędzla i zabezpieczenie ikony werniksem. Oprócz umiejętności technologicznych, warsztaty pozwalają poznać zasady rysunku i kompozycji w ikonie. Zdobyte umiejętności mogą być pomocne również w innych dziedzinach sztuki: znajdą zastosowanie w malarstwie, rysunku a nawet rzeźbie.

Tematem kursu dla początkujących jest ikona Chrystusa – Pantokratora. To jedna z pierwszych autorskich ikon wykonanych przeze mnie. Jest to wizerunek opracowany na podstawie kilku ikon Chrystusa pochodzących z XV-XVI w. (Zobacz zdjęcia)

Pracę z farbami poprzedzamy serią ćwiczeń rysunkowych, aby przeanalizować kompozycję ikony. Każdy z uczestników samodzielnie wykonuje ikonę na przygotowanym wcześniej podobraziu. Pracujemy w niewielkiej grupie 6-7 osób.

INFORMACJE

miejsce: GRAPHIS STUDIO Szkoła architektury i sztuki wizualnej (Rzeszów, ul. Mochnackiego 25)

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Kurs obejmuje 42 godziny dydaktyczne – 14 bloków zajęć po 3h.

KOSZT KURSU 1650 zł* płatne co miesiąc w 3 ratach po 550 zł. Dodatkowo przy zapisie obowiązuje wpłata bezzwrotnego zadatku – 200 zł.

*uczniowie szkoły Graphis – 1550 zł 

W ramach kursu każdy uczestnik otrzyma materiały malarskie (komplet profesjonalnych pędzli, zestaw pigmentów, podobrazie drewniane, podstawowe artykuły kreślarskie i rysunkowe używane podczas zajęć).

Aktualne terminy i szczegółowe informacje dostępne w zakładce zapisy na warsztaty

Zapraszam!