WARSZTATY IKONOPISARSKIE
Ważna jest twórczość, nie tylko wierne kopiowanie. Liczy się różnorodność i autentyczność.
Formuła moich zajęć opiera się nie na kopiowaniu, a na tworzeniu ikony inspirowanej danym wzorem. Powielamy jedynie układ kompozycyjny, natomiast sposób wykończenia, zdobienia, efekty kolorystyczne czy tonalne uczestnicy mogą dostosować do swoich potrzeb bazując na własnym, indywidualnym poczuciu estetyki. Dlatego każda z ikon powstałych na kursie jest inna – odzwierciedla nie tylko stan wiedzy i poziom opanowanej techniki malarskiej, ale także upodobania, wrażliwość, sposób myślenia. Każdy, kto ukończył warsztaty jest jedynym, niekwestionowanym autorem swojej ikony. Jako osoba prowadząca dokładam wszelkich starań, aby swoją pracą pokazywać, ale nie wyręczać. Zależy mi na autentyczności zarówno procesu jak i końcowego efektu.
Pisanie ikony to połączenie pracy rąk, serca i umysłu.
Pracę nad ikoną zaczynamy od serii malarskich ćwiczeń przygotowawczych, które oprócz doskonalenia umiejętności manualnych pozwalają wprowadzić uczestników w stan wyciszenia i równowagi. Każdy z etapów tworzenia ikony jest swojego rodzaju medytacją, modlitwą – od przygotowania deski, przez wykonanie rysunku, złocenia, wreszcie malowanie… Poszczególne kroki staramy się dokładnie analizować, zrozumieć ich sens, aby móc powtórzyć je samodzielnie. Podczas pracy z farbą kładziemy duży nacisk na technologię, ponieważ jest ona równie ważna jak biegłość w rysunku i kompozycji. Tylko prawidłowe opanowanie wszystkich tych umiejętności daje niepowtarzalny efekt i satysfakcję.
Uczestnictwo w kursie ikonopisarskim to niezwykła przygoda i zarazem doświadczenie duchowe. Jest to wyjątkowy czas spędzony w ciszy, wśród ludzi ceniących piękno. Zajęcia służą również zapoznaniu się z bogactwem wschodniej ikonografii, historii sztuki sakralnej, dają możliwość dyskusji na tematy związane ze sferą duchowości.
Staramy się odkryć, rozwinąć i podkreślić swoje zdolności pracując jednocześnie nad słabymi stronami.
Dla mnie, jako osoby prowadzącej, to równie ciekawe doświadczenie, które zawsze jest wyzwaniem. Każdy z uczestników ma różne, często nieuświadomione zdolności. Czasem jest to niezwykłe wyczucie koloru, czasem niespotykana precyzja, dbałość o detal, oryginalność rozwiązań, pewność rysunku, swoboda w modelowaniu formy… Te atuty warto rozpoznać, wydobyć i pomóc rozwijać, podobnie słabsze punkty – te będą wymagały większej uwagi, ale przy odrobinie chęci i samodyscypliny można osiągnąć wspaniałe efekty.
Każdy etap pracy nad ikoną rozwija jakieś cechy osobowości i wartości duchowe. Dlatego ikonopisarstwo można rozumieć jako drogę do samodoskonalenia się, rozwoju. Zakończenie spotkań zawsze jest dla uczestników niespodzianką, zwieńczoną poczuciem rzetelnie wykonanej pracy, ogromną satysfakcją, zachwytem nad efektem wysiłku oraz wzruszeniem. Zachęcam do spróbowania własnych sił, być może okaże się, że to dopiero początek jakiejś drogi…
Stacjonarne kursy odbywają się cyklicznie w ciągu roku szkolnego w Rzeszowie. Na letnie, tygodniowe turnusy zapraszam do Nowicy, Komańczy oraz Skrzynic Pierwszych.
Informacje o najbliższych terminach znajdziesz tutaj.
Kontynuacja nauki i nowe tematy
Dla osób, które ukończyły kurs pierwszego stopnia przewidziany jest dalszy program nauki. W kolejnych cyklach spotkań zajmujemy się ikonami o innym temacie, poziomie trudności, wprowadzając stopniowo nowe techniki i zagadnienia malarskie. Każdy z motywów ikonograficznych opracowuję samodzielnie tworząc własne kompozycje na podstawie starych ikon. Uczestnicy otrzymują zestaw materiałów rysunkowych, które pomagają zrozumieć i wykonać poszczególne partie wybranej wspólnie ikony. W poprzednich latach na zajęciach w grupach zaawansowanych powstały ikony Matki Bożej, Chrystusa Dobrego Pasterza, św. Franciszka z Asyżu, Archanioła Michała, a także nietypowe przedstawienie Chrystusa Męża Boleści inspirowanego obrazem renesansowego artysty Belliniego.