Ikona Matki Bożej Ostrobramskiej

Wizerunek Madonny Miłosierdzia to jeden z najsłynniejszych i najbardziej czczonych obrazów Matki Bożej. Początek tego wyjątkowego kultu związany jest z Wilnem i najazdem moskiewskim z 1655 r. Wtedy ikona umieszczona była na zewnętrznej ścianie Ostrej Bramy, stąd zaczerpnięto nazwę. Historia umocniła kult cudownego obrazu i związała go z polskim patriotyzmem szczególnie w czasie powstań niepodległościowych.

Wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej jest właściwie obrazem, a nie ikoną. Został namalowany w technice temperowej na desce prawdopodobnie w XVII w., jednak stylistyka jest typowa dla epoki baroku.

Istnieje kilka wersji pochodzenia obrazu, autor pozostaje nieznany. Obecnie najbardziej rozpowszechniony jest wizerunek z ozdobną suknią, która zasłania niemal całą kompozycję, widoczne są tylko dłonie i twarz Maryi.

Przy tworzeniu ikony inspirowałam się współczesną wersją wykonaną w rosyjskiej Pracowni ikonograficznej im. Alipija Peczerskiego, na której kolorystyka i zdobienia nawiązują do zdobień złoconej sukni.

Tempera żółtkowa, złoto płatkowe na desce lipowej. Rozmiar: 25×35 cm, 2021 r.

Dostępna na zamówienie. Cena: 3400 zł